Wiele lat temu randkowanie online było postrzegane jako rozpaczliwa i desperacka ostateczna próba znalezienia miłości. Osobom, które szukały partnera w ten sposób przypięta została pewna łatka. Jednak obecnie, randkowanie online jest bardziej popularne niż kiedykolwiek. Ludzie w różnym wieku korzystają z rozmaitych serwisów randkowych i aplikacji do randkowania.

W rzeczywistości wydaje się, że około jednej trzeciej wszystkich związków zaczyna się obecnie w sieci, a ich spora część przekształca się w małżeństwo. Zerknijmy zatem dlaczego te strony są obecnie tak popularne oraz jakie są niektóre ich wady!

Zalety

Równe zasady gry – Kiedy poznajesz kogoś w klubie albo barze to nie wiesz czy są zajęci czy wolni i może się okazać, że zmarnujesz cały wieczór. Jednak przy randkowaniu online wiesz, że każdy jedzie tym samym wozem co ty i szuka miłości. Możesz rozpocząć rozmowę z kimkolwiek wiedząc, że jest wolny.

Szeroki wybór – Jedną z największych randkowania online jest niesamowita ilość osób, które są na różnych stronach. Jeśli jesteś osobą, która nie ma zbyt dużo znajomych to może się okazać bardzo przydatne. W dodatku, wiele portali wprowadza teraz funkcję, która pozwala poznać się podobnym do ciebie osobom, co oznacza, że nie musisz tracić czasu na przedzieranie się przez setki profili osób, z którymi nic cię nie łączy. Bez względu na to czy chodzi o wyznanie, orientację seksualną czy inna niszę to zawsze masz opcje poznać osoby, które myślą podobnie jak ty.

Pomaga nieśmiałym – Świat randkowania jest czasem zbyt przytłaczający dla osób nieśmiałych, ale początkowe komunikowanie się online pozwala na rozwinięcie relacji zanim dwie osoby się spotkają. Wiele badań pokazało, że społecznie nieprzystosowane osoby wolą nawiązać relację online, ponieważ wywiera to mniejszą presję. Jeśli okaże się, że to zbyt wiele to przecież zawsze można wyłączyć komputer.
Wady i zalety randkowania online

Zniesienie ról przypisanych do płci – Przez wiele lat to mężczyzna był tym, który podchodził do kobiety i to była jego stała rola w społeczeństwie. Podczas gdy to wciąż ma miejsce online to serwisy randkowe dają także kobietom szanse na wykonanie pierwszego kroku i tym samym przełamanie barier ról przypisanych do płci.

Oczywiście może to mieć wiele zalet, ale główna jest taka, że ludzie będą mieli więcej okazji znalezienia odpowiedniego partnera, ponieważ kobieta może odezwać się do kogoś, kto nie miałby wystarczająco dużo pewności siebie, aby się do niej odezwać.

Wady

Nie wystarczająco dużo szczegółów – Jednym z największych problemów w świecie randkowania online jest to, że anonimowość istnieje ze względów bezpieczeństwa, ale jednocześnie uniemożliwia ludziom uzyskanie jakichkolwiek szczegółów o kimś bez rozmowy albo spotkania. Wiele osób twierdzi, że nie jest możliwe sprawdzić czy dwie osoby mogłyby stworzyć więź na podstawie ograniczonych informacji zamieszczonych na profilu w serwisie randkowym. Podczas gdy zarobki i wykształcenie to interesująca lektura to nie dostarcza żadnych szczegółów, które można utożsamiać z „dobrym” albo „złym” dopasowaniem.

Wady i zalety randkowania online

W ten sposób powstaje nowy problem, ponieważ mamy tendencję do wymyślania ważnych szczegółów, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Przykładowo, ktoś może napisać na swoim profilu, że lubi muzykę, co może być wspaniałym wspólnym zainteresowaniem gwarantującym wiele tematów do rozmowy. Jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że lubicie zupełnie różne gatunki muzyczne.

Taka sytuacja może zepsuć resztę wieczoru nie tylko dlatego, że stracicie temat do rozmowy, ale także dlatego, że możesz nie przepadać za tym, czego lubi słuchać druga osoba. To tylko jeden przykład, ale jest wiele analogicznych sytuacji. Jedyne co możemy zrobić ze skąpymi informacjami to wypełnić luki, a to nie może być szkodliwe dla każdego potencjalnego związku.

Czy wybór to dobra rzecz? – Widzieliśmy już, że szeroki wybór to cudowna zaleta randkowania online, ale czy może jednocześnie być jego wadą? Generalnie, nie lubimy niedostatecznej możliwości wyboru, ponieważ wtedy byłoby to niewarte zachodu, a ludzie by musieli o siebie walczyć. Jednak zbyt duży wybór może doprowadzić do sposobu myślenia, który opiera się na obawie przed podjęciem złej decyzji. Koniec końców dochodzimy, że przy takiej ilości wyborów wciąż nie możemy znaleźć nikogo odpowiedniego dla siebie, a to może być bardzo szkodliwe dla naszej samooceny.

Minimalna możliwość wyboru zmusza nas to podjęcia decyzji, której nie chcemy podejmować. Przy czterech opcjach możemy się cieszyć z dokonanego wyboru. Przy nieograniczonej liczbie zaczynamy wątpić w swoją ocenę i zastanawiać się czy przypadkiem nie ma gdzieś lepszej opcji. Po rozstaniu z partnerem często słyszymy, że przecież jest na świecie pełno innych potencjalnych partnerów, ale w przypadku randkowania online tak naprawdę są setki tysięcy (jeśli nie milion) osób, które szukają miłości. To nie tylko może być przyczyną rozpadu związku (ciągła wiara w to, że istnieje ktoś lepszy), ale promuje to poczucie bezwartościowości, ponieważ profile stają się produktami na półce raczej niż prawdziwymi ludźmi.

Wady i zalety randkowania online

Zbyt duża presja – Przy takiej ilości wolnych osób zaczynamy wywierać na siebie presję, aby znaleźć „tego jedynego”, a jeśli dotychczas się to nie udało w określonych ramach czasowych to znaczy, że trwa to zbyt długo. Niebezpieczeństwo jakie za tym idzie jest oczywiste i przejawia się tym, że próbujemy być w związku na siłę, a tak naprawdę nie próbujemy lepiej poznać drugiej osoby, co skazuje relację na porażkę.

W rzeczywistości, dajemy sobie spokój już po kilku dniach, ponieważ nie zauważamy wystarczająco dużych postępów albo nie ma początkowej chemii. To nie jest odpowiednie podejście do randkowania. Wiele udanych związków zaczyna się powoli i wynika z początkowej przyjaźni.

Jeśli pomyślisz o życiu przed erą randkowania online to decyzja odnośnie tego, czy cokolwiek może się wydarzyć między dwiema osobami poprzedzona byłaby kilkoma różnymi randkami. Nawet jeśli nic by z tego nie wyszło to i tak cała sytuacja czegoś by nas nauczyła o sobie. W przypadku randkowania online zmuszamy się do zbyt raptownej oceny. Likwiduje to jedną z zalet, a mianowicie korzyść dla osób nieśmiałych.

Jednak im większą będziemy wywierać na siebie presję tym bardziej będziemy zniechęcać do randkowania online osoby nieśmiałe. Wielu nieśmiałych randkowiczów potrzebuje kilku randek, aby poczuć się swobodnie i pokazać swoje prawdziwe ja, ale jeśli nie dostaną okazji na drugą albo trzecią randkę to nigdy nie wyjdą ze swojej bańki bezpieczeństwa. Ostatecznie, może się skończyć na tym, że odrzucisz potencjalny długotrwały związek tylko dlatego, że wywierasz na siebie zbyt dużą presję, aby natychmiast znaleźć partnera.

Niewłaściwe wartości w centrum uwagi Kontynuując poprzedni punkt, zaczynamy skupiać się na wyglądzie, a to bardzo zły kierunek. W rzeczywistości ludzie stają się dla nas bardziej atrakcyjni, gdy poznamy ich lepiej. Jeśli będziemy oceniać ludzi na podstawie ich zdjęć zamieszczonych w Internecie to nigdy nie damy im okazji pokazać się ze swojej najlepszej strony.

Wady i zalety randkowania online

Zapominanie o innych sposobach – Jak widać na podstawie zalet randkowania online cały proces może działać świetnie, ale możemy się od niego uzależnić. Możemy się tak wciągnąć w randkowanie w sieci, że zupełnie zapomnimy o innych sposobach poznawania ludzi. Randkowanie online powinno być dodatkową metodą na znalezienie miłości, a nie głównym sposobem.

Podsumowując, randkowanie online to fantastyczne narzędzie, a sama ilość użytkowników serwisów i aplikacji pokazuje, że te metody są bardziej popularne niż kiedykolwiek. Jednak należy pamiętać o wadach, ponieważ można je łatwo zwalczyć. Jeśli nie będziesz wywierać na sobie zbyt dużej presji, nie poddasz się wielu opiniom i będziesz pamiętać o innych sposobach poznawania ludzi oraz będziesz traktować profile jak prawdziwych ludzi to randkowanie online może być bardzo udane!

mm

Portalerandkowe24 jest najlepszym miejscem na porady i wskazówki dotyczące randek internetowych. Sprawdziliśmy wszystkie serwisy randkowe, abyś TYmiał pewność najlepszych wrażeń z internetowych randek.

scroll up