Przy tysiącach serwisów randkowych, Internet to idealne platforma do znalezienia partnerów… i oszustów. W jaki sposób uniknąć rozmawiania z osobami, które po prostu szukają okazji, aby wykorzystać otwartość innych? Oto kilka możliwości do wzięcia pod rozwagę:

Nie zaczynaj związku na odległość  z kimś, kogo dopiero poznałeś online. Poznawanie ludzi z okolicy znacznie obniża ryzyko stania się ofiarą oszustwa, jako że większość oszustów celuje w osoby mieszkające daleko, aby uniknąć przypadkowego spotkania.

Nie ujawniaj osobistych informacji osobie, którą dopiero poznałeś online. Poczekaj, aż spotkasz się z kimś osobiście i zawiąże się pomiędzy wami zaufanie zanim wyjawisz tej drugiej osobie intymne informacje o sobie. Wyjawianie ciekawostek o sobie komuś, kto wydaje się być „tym jedynym” jest kuszące. Jednak pamiętaj, że w ten sposób sam wpadasz w pułapkę oszusta.

Jaki jest język ojczysty rozmówcy? To nie jest spostrzeżenie na tle rasowym. Prawdą jest, że większość osób, które wybierają za swój cel profile na serwisach randkowych mieszkają lub pochodzą z krajów byłego Związku Radzieckiego, a także z zachodniej Afryki. Jeśli ktoś wypowiada się nieco dziwnie po angielsku to powinna zapalić ci się w głowie czerwona lampka ostrzegawcza.

Wyszukaj potencjalnego partnera w wyszukiwarkach internetowych przed spotkaniem. To nie to samo, co przeszukiwanie czyjegoś profilu w mediach społecznościowych. Zastanów się nad kopiowaniem fragmentów wiadomości i wklejaniem ich w wyszukiwarkę i przejrzeniem wyników. Może się okazać, że wiadomości wcale nie są takie oryginalne. Wiele ofiar oszustw publikuje korespondencję online, aby uchronić osobie takie, jak to przed doświadczeniem tego, co oni sami przeżyli.

Dodaj zdjęcie partnera na tineye.com. W ten sposób zobaczysz, gdzie jeszcze to zdjęcie zostało dodane i czy nie należy do kogoś innego. Zobaczysz, że wiele zdjęć z serwisów randkowych jest „pożyczonych” od prawdziwych ludzi, którzy mają profile na serwisach społecznościowych.

Jak uchronić się przed oszustami randkując online

Korzystaj z płatnych portali randkowych. Poza finansowaniem tych serwisów, głównym powodem, dla których portale pobierają opłaty jest odróżnienie prawdziwych członków od fałszywych. Jeśli karta kredytowa członka znajduje się w rejestrze to łatwo wyśledzić danego członka w związku z problemami, które mogą wyniknąć po spotkaniu z taką osobą. Nie wszystkie płatne serwisy randkowe są pozbawione oszustów, ale z pewnością jest ich tam mniej niż na darmowych stronach.

Bądź uważny. Jeśli ktoś będzie chciał wymieniać wiadomości przez maila, komunikator albo smsy zaraz po rozmowie online odbytej na serwisie randkowym to istnieje możliwość, że żerują na twoim zaufaniu, aby uzyskać dostęp do twojego komputera i ukraść prywatne dane.

Czy ta osoba naprawdę jest żołnierzem? Wiele oszustw polega na tym, że ktoś wykorzystuje zdjęcia żołnierzy znalezione w sieci, aby udawać, że pracuje w wojsku. Jako ktoś, kto wzbudza zaufanie, będzie prosił o pieniądze na powrót do domu albo znajdzie inny wymyślony powód. Żołnierze mają honor i nigdy nie poproszą obcej osoby o cokolwiek przez Internet.

Nigdy nie otwieraj załączników wysłanych przez osobę obcą. Jeśli ktoś wyśle ci zdjęcie lub jakikolwiek innych plik w załączniku nigdy go nie otwieraj. Jeśli musisz to upewnij się, że korzystasz z programu antywirusowego, który dokładnie przeskanuje plik. Większość załączników od obcych to wirusy, które dają oszustom dostęp do twojego komputera.

Nie wierz w każdą opowiedzianą smutną historię. Wielu oszustów żeruje na empatii innych i wymyśla historie o zmarłych dzieciach, ciężko chorych członkach rodziny, przyjaciołach w więzieniu i innych tragicznych przypadkach. Jeśli ktoś poprosi cię o cokolwiek, nawet jeśli znajduje się „w pobliżu” i potrzebują twojej karty kredytowej, aby wyjść z tarapatów, nie daj się nabrać.

NATYCHMIAST zadzwoń pod podany numer telefonu. Ktoś, wydaje się wiarygodny online może nie być taki bystry przez telefon. Jeśli dostaniesz od kogoś takiego numer telefonu, zablokuj swój identyfikator rozmówcy i zadzwoń, aby wyczuć czy może to być potencjalny oszust.

Czy dana osoba wyrobiła sobie opinię? Strony takie jak romancescams.org i pigbusters.net publikują profile oszustów, którzy żerują na osobach, które szukają miłości. Upewnij się, że osoba, z którą rozmawiasz nie jest jedną z tych osób korzystając ze wspomnianych stron internetowych.

Jak uchronić się przed oszustami randkując online

Zgłaszaj podejrzane zachowania. Uchroń innych przed popełnieniem tego błędu, który prawie przytrafił się tobie. Zgłoś podejrzanego administratorowi serwisu randkowego, na którym natknąłeś się na taką osobę.

Nie wysyłaj pieniędzy obcej osobie. Jeśli ktoś prosi cię o przesłanie kilku złotych przez Western Union to wiesz co? Jesteś o krok od stracenia tych pieniędzy na zawsze.

mm

Portalerandkowe24 jest najlepszym miejscem na porady i wskazówki dotyczące randek internetowych. Sprawdziliśmy wszystkie serwisy randkowe, abyś TYmiał pewność najlepszych wrażeń z internetowych randek.

scroll up