Jeśli zastanawiasz się nad stworzenie profilu na portalu randkowym lub w aplikacji do randkowania na swoich smartfonie to jedną z głównych obaw pewnie będzie kwestia zachowania anonimowości. 

Nie każdego interesuje przyjaźń czy związki rodzinne jeśli szukają partnera przez aplikację do randkowania, poza tym pozostaje jeszcze pytanie czy każdy będzie w stanie zobaczyć twoje informacje osobiste po stworzeniu profilu.

W tym kontekście, mobilna aplikacja Tinder znalazła się w centrum uwagi publicznej zatem poniżej znajdziecie więcej szczegółów na temat tego, czym jest stalking na Tinderze i w jaki sposób się przed nim zabezpieczyć.

Czym jest stalking w aplikacji Tinder?

O stalkingu na Tinderze można mówić, gdy jakaś osobą korzystają z twojego zdjęcia i imienia wziętych z twojego profilu na Tinderze poznaje twoje informacje osobiste takie, jak pełne imię ii nazwisko przez co otrzymuje dostęp do twojego profilu na Facebooku lub udaje jej się zlokalizować cię w prawdziwym świecie.

Aplikacja Tinder jest bardzo popularna i 190 tys. osób pobrało ją i zainstalowało na swoim telefonie. To odpowiedni około 3,4% populacji Danii.

To najbardziej popularna aplikacja mobilna w Danii i jest raczej aplikacją do flirtowania niż randkowania czy szukania poważnego związku.

Z uwagi na to, że możesz stworzyć darmowy profil dzięki czemu możesz oglądać profile innych osób jest czynnikiem decydującym, ale oznacza to także, że nie ma jakiekolwiek kontroli nad tym, kto ma dostęp do twoich danych.

Wynika to z faktu, iż aplikacja Tinder jest powiązana z Twoim profilem na Facebooku więc każdy, kto zobaczy twój profil i zdecyduje, że jest tobą zainteresowany zyskuje dostęp do twojego profilu na Facebooku, może oglądać twoje zdjęcia i poznać informacje o tobie.

Aplikacja Tinder działa podobnie z Instagramem zatem daje osobom z Tinera dostęp do twoich ostatnich 34 zdjęć, jeśli obydwoje zdecydujecie, że jesteście sobą wzajemnie zainteresowani. 

W Internecie dostępnych jest kilka przewodników, które mówią o tym w jaki sposób śledzić innych przez aplikację Tinder, a zważywszy na te problemy, przeprowadzono badania bezpieczeństwa w aplikacji Tinder.

Badanie przeprowadzono na 100 profilach na Tinderze, 50 profili kobiet i 50 mężczyzn, aby sprawdzić jak łatwo można ich śledzić. Wyniki pokazały, że na 60 ze 100 profili, odkrycie danych osobistych albo zlokalizowanie danej osoby było niemożliwe.

Jednak dla 40 profili ze stu sytuacja była inna. Jak się okazało, możliwe było nie tylko odkrycie informacji osobistych, ale także znalezienie lokalizacji osoby w czasie rzeczywistym.

Jak można kogoś odnaleźć za pomocą zdjęcia?

Google posiada funkcję pod nazwą Wyszukiwanie Obrazem i jeśli użyjesz na Tinderze tego samego zdjęcia, którego używasz na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy innym portalu społecznościowym to istnieje ryzyko, że ktoś odnajdzie twój profil w tych serwisach korzystając z funkcji oferowanej przez Google. Pozwoli to tej osobie zobaczyć jakiekolwiek dane osobiste, które zamieszczasz w mediach społecznościowych.

Wyszkiwanie Obrazem na Google może być wykorzystywane do wyszukiwania oszustów, ale także do wyszukiwania informacji o innych.

W najgorszym przypadku, wyżej wspomniany test może doprowadzić do odkrycia pełnego imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, miejsca pracy narażając osobę na ryzyko stania się ofiarą prześladowania.

Jak duże jest ryzyko stania się ofiarą stalkingu?

Przede wszystkim, nie ma powodu do paniki. Mimo tego, że 40 ze 100 to duża liczba nie oznacza to, że wszystkie 40 profili były śledzone. Ta liczba mówi nam, że istnieje ryzyko.

Po drugie, mimo tego, że Tinder jest połączony z Facebookiem to nie ma bezpośredniego związku pomiędzy Tinderem, a możliwością oglądania twojego profilu na Facebooku.

Nawe jeśli ktoś wpadnie na pomysł, aby cię śledzić lub prześladować to musi wykonać serię wyszukiwać, aby znaleźć twoje informacje osobiste.

W najgorszych przypadkach, pierwsze imię i wyszukiwanie w Google doprowadziło do znalezienia konta na Twitterze, gdzie widać ostatnie tweety oraz informacji o pracy na stanowisku praktykanta w agencji modelek. Kolejne kilka wyszukiwani doprowadziło do znalezienia adresu. W pięć minut uzyskano dostęp do informacji o miejscu pracy i obecnym zatrudnieniu.

Jak mogę się zabezpieczyć?

Niewiele osób zastanawia się nad tym, jak łatwo uzyskać dostęp do ich profilu w mediach społecznościowych kiedy pobierają aplikację Tinder i zakładają w niej profil.

W związku z tym, że większość użytkowników Tindera ma między 18 a 24 lata to większość z nich jest już aktywna na innych portalach społecznościowych, gdzie dzielą się swoimi zdjęciami, doświadczeniami i myślami. Niewiele z nich zmienia swoje ustawienia prywatności na serwisach takich, jak Facebook zanim opublikują swój profil na Tinderze.

Wśród młodych ludzi bycie mniej lub bardziej widocznym publicznie stało się ich drugą naturą i niewiele z nich zastanawia się nad ryzykiem przyciągnięcia niechcianej uwagi lub wierzą, że jeśli tak się stanie to niechciana osoba nie będzie mogła zyskać dostępu do ich informacji osobistych.

Będąc użytkownikiem Facebooka z dużą ilością znajomych musisz pamiętać, że informacje o tobie już są częściowo jawne.

Właściwie bardzo łatwo wyeliminować ryzyko stania się ofiarą stalkingu na Tinderze, chociaż może ci się wydawać, że ograniczasz w ten sposób swoje inne media społecznościowe

Are there any dangers associated with dating applications?

Postępuj według poniższych środków ostrożności, aby się zabezpieczyć:

Istnieją trzy skuteczne rady, jak uniknąć narażenia się na stalking.

Nie używaj tego samego zdjęcia profilowego na kilku różnych portalach społecznościowych. Oznacz to, że powinieneś używać innego zdjęcia na Tinderze, Facebooku, LinkedIn, Twitterze, Instagramie itd. Zdjęcie profilowe, którego używasz w aplikacji Tinder nie powinno być używane albo publikowane w jakikolwiek inny sposób gdzie indziej.

 Nie podawaj pełnego imienia i nazwiska jeśli nie musisz. Używaj nicka lub czegoś podobnego jeśli masz taką możliwość. W niektórych przypadkach nie jest to możliwe, np. na portalu LinkedIn, ale gdziekolwiek indziej, gdzie jest taka opcja posługuj się ksywką.

Jeśli masz wielu znajomych na różnych portalach społecznościowych, stwórz prywatne albumy ze zdjęciami na stronach takich jak Facebook, aby móc samemu kontrolować, kto może zobaczyć twoje fotografie. Zmień zdjęcie na Tinderze na takie, którego nie używałeś na innych portalach społecznościowych i które nie było publikowane nigdzie indziej. Upewnij się także, że twoja oś czasu na Facebooku jest widoczna tylko dla znajomych, którym ufasz.

mm

Portalerandkowe24 jest najlepszym miejscem na porady i wskazówki dotyczące randek internetowych. Sprawdziliśmy wszystkie serwisy randkowe, abyś TYmiał pewność najlepszych wrażeń z internetowych randek.

scroll up